Vergi Dairesi Cezası Sorgulama


Vergi Dairesi  Cezası Sorgulama

Vergi dairelerine uğramak, gerekli olan işlemleri ya da ödemeleri yapmak zahmet veren bir iş durumuna dönüşebiliyor. Özellikle belirli dönemlerde vergi daireleri çok kalabalık ve sıra beklemenizin gerektiği kurumlar olabilir. Bu nedenle Vergi Dairesi  trafik cezası sorgulama gibi nispeten acil olmayan işleri erteleme durumunuz olabilir. Oysa bu ödemeleri zamanında yapmadığınız için aracınızın bağlanması, trafikten men edilmesi gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Çok sık rastlanan bir surum olmasa da ödemelerinizi yapmamanız durumunda böyle bir riskle karşı karşıya bulunduğunuzu bilmelisiniz. Dolayısıyla motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ve trafik cezaları ödemelerini zamanında yapmak gerekecektir. Vergi dairelerindeki durum nedeni ile de bu işleri internet üzerinden, vergi dairelerine gitmeden halletmek en mantıklı çözüm yolu olarak ortaya koyulabilir.

Vergi Dairesi  trafik cezası sorgulama işini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internet üzerinden sunduğu hizmetten faydalanma yolu ile tamamlayabilirsiniz. Gelir İdaresi başkanlığı yani kısaca GİB İnternet Vergi Dairesi ile vergi dairelerine ödenmesi gereken bütün tutarların internet üzerinden ödenmesine imkân tanıyor. Dolayısıyla motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ve trafik cezası sorgulamalarını da bu sitede yapabiliyorsunuz ve kredi kartı ya da banka kartı kullanarak ödemelerini gerçekleştirebiliyorsunuz. İnternet Vergi Dairesi’ne gittikten sonra ‘motorlu taşıtlar’ bölümüne giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra ise ‘motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme’ sekmesine tıklamanız gerekiyor. Söz konusu olan sayfaya direkt olarak ulaşmak için https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU linkini kullanabilirsiniz. Ulaştığınız sayfada aracınızın üzerine kaydedilmiş olan trafik cezalarını ve motorlu taşıt vergisi (MTV) borcunu görebilmek için doldurmanız gereken bir form bulunuyor.


Bu formda istenilen bilgiler ise aracınızın plaka numarası ve tescil tarihi ile kimlik ya da vergi numaranız. Bu bilgileri girdikten sonra ‘tamam’ butonunu kullanarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Açılan sayfada ödenmemiş olan tüm trafik cezalarını ve motorlu taşıtlar vergisi (MTV) taksitlerini görebilirsiniz. Bu listede yer alan ve ödenmesi gereken borçlardan istediklerinizi seçebilir ve bilgilerini girdiğiniz banka kartı ya da kredi kartı ile ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Ödeyeceğiniz miktarlar ise trafik ceza makbuzundakinden daha farklı olabilir. Çünkü ilk 15 günlük süre içinde ödenen trafik cezaları için %25 oranında indirim uygulanıyor.

Trafik cezasının ya da motorlu taşıtlar vergisinin son ödeme tarihinin geçmesi durumunda ise gecikme faizi eklenen tutarı ödemeniz gerekiyor. Gecikme faizinin ne kadar olacağını öğrenmek için ise İnternet Vergi Dairesinin hesaplamalar bölümüne gidebilirsiniz. Buradaki forma ödemeniz gereken asıl tutarı, son ödeme tarihini ve ödeme yapacağınız tarihi girerek hesaplama yaptığınız takdirde gecikme faizini ve ödemeniz gereken toplam tutarı görebilirsiniz. İnternet Vergi Dairesi’nde 02:00-22:00 saatleri arasında ve anlaşmalı bankaların geçerli olan kartları ile ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

MTV trafik cezası sorgulama işi en kolay şekilde bu yöntemi kullanılarak yapılmaktadır. Trafik cezalarınızı Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) web ditesindeki trafik sorguları sayfasından da yapabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ