TüvTürk Traktör Muayenesi


TüvTürk Traktör Muayenesi

İşinizin demirbaşlarından olan traktörünüzün sizi yarı yolda bırakmaması için muayenesini aksatmayın.

Traktörün askı sistemi, traktöre bağlanacak her türlü ekipmana güç verip kumanda edecek şekilde dizayn edilmiştir. Bu sistemlerde tehlike oluşturacak unsurların, bağlantı arızalarının ve yağ kaçaklarının bulunmaması gereklidir.


Traktör römorklarının 2 adet üçgen arka işaret levhaları, aydınlatma ve ışıklı  sinyal cihazları, geri yansıtıcı (reflektif) şeritleri kontrol edilir.

! Traktörün aydınlatma ve ışıklı sinyal cihazları, bunların ] fonksiyonları kontrol edilir. Traktörlerde far ayar kontrol cihazı ile ! far ayar ölçümü yapılmaz.

TüvTürk Traktör Muayenesi

TüvTürk Traktör Muayenesi

Sağ ve sol tekerleklerde üretilen fren kuvvetlerinin arasındaki fark (fren sapması) da gözlemlenir.

Ün kısımda yer alan ağırlıkların bağlantı yerleri ve sabitliği, lastikler, jantlar, bijon bağlantılarının durumu, direksiyon sistemi, tekerlek rulman boşlukları kontrol edilir. Traktörlerde stepne bulundurulma zorunluluğu yoktur.

Traktörlerde fren testi yolda gözlenerek yapılır. Yolda yapılan fren testi sırasında yerde oluşan fren izleri ile durma mesafesi dikkate alınarak fren kuvvetlerinin yeterliliği kontrol edilir.

Traktör Muayenesi

  • Lastik Tekerlekli Traktörler; ana işlevi çekme gücü sağlamak olan ve tarım veya ormancılık alanlarında kullanılan aletleri çekmek, itmek, taşımak veya tahrik etmek için özel olarak tasarlanmış, en az iki dingilli, lastik tekerlekli motorlu araçlardır.

Karayolu Trafik Yönetmeliği’nde T Sınıfı Araçlar olarak sınıflandırılmışlardır. Lastik Tekerlekli Traktörler ile her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında üç yılda bir periyodik muayeneye tabidir.

Traktör sistemlerinin çalışma ilkeleri otomotiv sistemleri ile paralellik arz etmesine karşın, karakteristik özellikleri sistem ve yapılar ile donatılmışlardır. Traktörlere özel sistemlerin muayene esaslarının başlıcaları şunlardır:

Kumanda Sistemleri: Traktörlerde hareket 2 ya da 3 adet vites (kumanda)

• Traktörün EGM tescil kayıtlarında, traktöre ait bir römorkun kaydı mevcut ise ve muayeneye bu römork ile birlikte gelinmesi durumunda traktör, römorku ile birlikte muayeneye alınır.

• Traktörlerin muayene süreçlerinde yapılan kontrol ve testler ile; can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlikeli olacak veya tamirine ihtiyaç duyulacak derecede kusurlarının/eksikliklerinin bulunup bulunmadığı, karayolunda seyir etmesinde sakınca olup olmadığı kontrol edilir.

Kumanda sistemlerinin fonksiyonlarını yerine getirip getirmediği kontrol edilir.

Gösterge Paneli: Gösterge panelindeki kontrol (ikaz) lambalarının kilometre yüksekliğinin sınırlı olduğu alanlarda çalışabilmek için katlanabilir tipte de yapılabilir. Katlama sürücünün güvenliğini azaltacağından yalnızca gerekli durumlarda kullanılmalıdır. 01.01.2001 tarihinden sonra üretilen traktörlerde  devrilmeye karşı onaylı emniyet çerçevesi (rops), kabin veya tenteli emniyet çerçevesi bulunmalıdır. Kabinler E onaylı olmalıdır. Traktörlerde 04.10.2001 üretim tarihinden itibaren (sol dış kısmında), en az bir adet arka dikiz aynası bulunmalıdır.

Döner Tepe Lambası: Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre; traktörlerde flaşörlü yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli uyarı lambası bulundurulması zorunludur. Bu lambanın aydınlatmadan ayrı bir kumanda (anahtar) ile çalışması gereklidir.

Emniyet Çerçevesi: Emniyet çerçeveleri traktörün devrilmesi durumunda sürücünün güvenliğini sağlayan bölümdür. Bu parça çalışma devrilmeye karşı onaylı emniyet çerçevesi (rops), kabin veya tenteli emniyet çerçevesi bulunmalıdır. Kabinler E onaylı olmalıdır. Traktörlerde 04.10.2001 üretim tarihinden itibaren (sol dış kısmında), en az bir adet arka dikiz aynası bulunmalıdır.

PTO (Yardımcı Güç Çıkışları): Güç aktarma kutusu olarak da bilinen PTO; ticari araçların ve traktör vb. araçların üst yapıları için ekstra güç alınması gerektiğinde kullanılan, aracın ana şanzımanından (vites kutusundan) aldığı gücü hidrolik pompa veya mekanik akşamlar vasıtası ile üst yapıya ileten güç aktarma sistemleridir. Güvenlik gereği kuyruk mili kapağı, kuyruk mili çalışmadığı ya da herhangi bir ekipmana bağlı olmadığı durumlarda daima takılı olmalıdır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ