Trafik Sigortası Hesaplama

Trafik Sigortası Hesaplama

Trafik Sigortası Tavan Fiyatları Açıklandı: Trafik sigortası priminde ortalama yüzde 20 indirim meydana getiren yeni düzenleme ile araçlarının trafik sigortaları tavan fiyatı geçemeyecek. Aşağıdaki  tablo ile il ve araç türünüze göre ödeyeceğiniz maksimum trafik sigortası primlerini hesaplayabilirsiniz.

 

Prim için 7 Basamaklı Sistem Geldi

Trafik sigortasında araçların sigorta primi 7 ayrı basamakta belirleniyor. İlk kez otomobil veya başka bir araç alıp sigorta yaptıran sürücü 4’üncü basamak sayılıyor. Basamak bilginizi poliçenizden de bulabilirsiniz, hasarsızlık basamağı bilgisi yaptırılan poliçelerde bulunuyor.

Kaza yapıp yapmama durumuna göre bir dahaki yıl yaptıracağı poliçe için basamak belirleniyor. Sisteme girdikten sonra 1 yıl kaza yapmadan geçiren sürücü için ilk yıl yüzde 15, ikinci yıl yüzde 30 ve üçüncü yıl kaza yapmayan sürücüye de yüzde 45 indirim yapılacak.

Böylece iyi sürücüler için çok ucuz olan sigorta kaza yapıp hasar çıkaranlar için pahalı hale gelecek.

İl Bazında Fiyatlar Farklılaştı

İl bazında da fiyatlar farklılaştı. Baz iller İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri oldu. Kocaeli, Ankara ve Bursa bu illerden yüzde 3, İstanbul ise yüzde 6 daha pahalı il oldu.

Yüksek Prim Ödeyenlere İade Olacak mı?

Yeni sistemle birlikte en çok merak edilen sorulardan biri daha önce yüksek prim ödeyenlere iade olup olmayacağı konusuydu. Türkiye Sigorta Birliğinden yapılan açıklamalara göre, herhangi bir iadenin söz konusu olmadığı görüldü. Ancak aracınızı satmanız durumunda poliçe bitimine kalan güne göre orantılı olarak prim iadesi yapılmaktadır.