Maliye Bakanlığı Araç Borç Sorgulama


Maliye Bakanlığı Araç Borç Sorgulama

Araçların borç sorgulamaları bir iki yıl öncesine kadar trafik şube müdürlüklerine başvuruda bulunularak yapılmaktaydı. Fakat hızla gelişen teknolojiyle her gün yeni web siteleri kurulmaktadır. Her web sitesinin güvenilir olmadığını söylemek gerekir. Özellikle artan dolandırıcılık olaylarından dolayı halkımızın her web sitesinden kredi kart bilgilerini vererek alış veriş yapmaması gerekmektedir. maliye bakanlığı araç borç sorgulama Başkanlığının en güncel verilerle düzenleyerek birlikte inşa ettikleri resmi web siteleri sayesinde araçların sorguları güvenli bir şekilde yapıla bilmektedir.

Araç sürücüleri bu site linki üzerinden araçlarının vergi borçları olup olmadığını, trafik ceza borçlarının olup olmadığını öğrenebilmektedir. Ayrıca kredi kartıyla oluşan borçlarını ödeyebilme imkânı da veren site güvenli ve en güncel verilerle araç sürücülerine hizmet vermektedir.


Sürücüler çoğu kez geceli gündüzlü çalışmaktadır. Online borçlarını öğrenerek zamanında ödeme yapabilmekteler. Zamanında ödenmeyen motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezaları için gecikme zammı uygulanmaktadır. Gecikme zammıyla birlikte oldukça fazla olan borçlar sürücülere zor anlar yaşatmaktadır. maliye bakanlığı araç borç sorgulama için Vergi borcu olan araçlar fenni muayene yaptıramazlar. Trafiğe çıkamazlar. Trafiğe çıkıp yakalandığında araç rehin olarak otoparka konur borcunu deyinceye kadar otoparkta kalır. Bir de bu para cezalarına ek olarak otopark ücreti eklenmektedir. Sürücülerin tüm bu olumsuzlukları yaşamaması için ara ara yukardaki linkten araçlarının borcu olup olmadığını kontrol etmeleri ve borçlarını zamanında ödemeleri gerekmektedir.Bu sorgulama işlemlerini plakadan da yapmanız mümkün

Emniyet Genel Müdürlüğü ve gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesi linki aşağıda hizmete sunulmuştur.

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU

 

Trafik cezalarından kurtulmanın bir önemli başlığı da trafik kurallarına uyarak sağlanan trafik bütünlüğü ile olmaktadır. Emniyet kemeri takılı, yoldaki uyarı levhalarına uyarak, hızlarını kontrol ederek gibi basit ama hayat veren kurallarla insan hayatını ve kendi hayatımızı koruyabilir, trafik cezalarından kurtulmuş oluruz.

Trafikteki araçların alım satım işlemlerin de araçların borç durumu, hasar kaydı sorgulanmaktadır. Oturduğunuz yerden trafik şubeye gitmeye gerek kalmadan alımı veya satımı yapılacak olan araçlara ait borç ya da hasar kaydının olup olmadığını aynı site üzerinden ya da e devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

İnsan hayatı değerlidir. İnsan hayatını tehlikeye atacak her hareket trafiğin akışını bozacak kazalara sebep olmaktadır. Kazalara neden olacak trafik ihlalleri sonrasında belki kendi hayatımıza da son veriyoruz. Trafik yolun üzerinde farklı amaçları olsa da aynı yol üzerinde birleşen insanların güvenli ulaşımını sağlamaktır. Bu nedenle trafiğin kurallara uyulmasının önemi herkesçe öğrenilmeli insan hayatının bir anlık dalgınlık sonucu yok olup gitmesine izin verilmemelidir.

M aliye bakanlığı araç borç sorgulama için Teknolojinin son halkasını oluşturan resmi web siteleri,  e devlet kapısı insanların hizmetine sunulmuş ve daha modern bir toplum oluşma adımını atmıştır. Bizler bilinçli trafik kullanıcıları olarak toplumumuzu hızlı medeniyetler seviyesine götürecek adımları atarak bizden sonraki nesiller örnek olmalıyız.

Sorgulama İçin Tıklayınız

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ