Gelir İdaresi Vergi Borcu Öğrenme


Gelir İdaresi Vergi Borcu Öğrenme : Vergi borcu, gelir vergisi başta olmak üzere, emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi vb. alanlarda devlete belirli bir miktarda ödememiz gereken parayı ifade eder. Türkiye Cumhuriyeti’nin her vatandaşına yüklenen bu sorumluluk aynı zamanda bir görev mahiyetinde olduğu için ödenmemesi ya da kaçakçılık yapılması vb. durumlarda ciddi boyutlara varabilir. Bu yüzden vergi borçlarımızı düzenli olarak yatırıp, borçlarımızın yaklaştığı zamanları düzenli bir şekilde takip etmemiz bizler açısından son derece önemlidir. Bunun için ise yapılması gereken tek şey, zaman zaman ayda bir de olsa Maliye Bakanlığı bilgisinde çalışan Gelir İdaresi Başkanlığı sitesine uğramak ve borç bilgilerimizi sorgulayarak öğrenmek olmalıdır.

 

Gelir İdaresi Başkanlığı Kurumu, gib.gov.tr internet adresinde vatandaşlara hizmet vermekle birlikte, bizler açısından da borçlarımızı takip edebilmemiz için de çalışmaktadır. Zamanı gelen motorlu taşıtlar vergisi, emlak vergisi vb. vergi borçlarımız için siteden yararlanabiliriz. Bunun için öncelikle bu siteye giriş yapmamız gerekmektedir.


Ana sayfada yer alan Hızlı Girişim başlığı altındaki Borç Sorgulama kısmı bize ve ailemize ait olan vergi borcu sorgu işlemlerimiz için oluşturulmuştur. Bunun dışında aynı şekilde Hızlı Girişim başlığı altında yer alan Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi kısmı da aracımıza ait olan borç bilgilerini öğrenmemiz açısından sisteme eklenmiştir. Borç Sorgulama kısmını tıkladığımız zaman karşımıza, Borç Bilgilendirme üst başlığında, kişisel bilgilerimizi isteyen bir sayfa çıkar.

Bu sayfa bizden temel olarak, ilk sırada TC kimlik numaramızı, ikinci sırada nüfus cüzdanı seri numaramızı, üçüncü sırada anne, baba, eş ya da çocuğumuzun seri numarasını ve güvenlik amacıyla annemizin kızlık soyadının ilk harfini ve güvenlik kodunu talep eder. Sisteme bilgileri doğru bir şekilde girdiğimizde, kendimize ve ailemize ait olan borç bilgilerine rahat bir şekilde ulaşabiliriz. Kolaylık açısından, https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MBBS_SORGU_LOGIN_AC  linkini tıklamanız yeterli olacaktır.

Motorlu Taşıtlar Vergi Borcu ise, daha önce bahsettiğimiz gibi Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi bölümünden öğrenilmektedir. Vergi Dairesi’ne girdiğimiz zaman, dört alt başlığın bizi karşıladığını görürüz. Bu dört başlıktan ilki olan Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme bizim için yeterli ve gerekli olan alandır. Bu bölüm, bizden başta TC kimlik numaramız olmak üzere, buna ek olarak araç plaka numaramızı ve aynı zamanda ruhsat tescil tarihini ister. Vergi borcumuzu görebilmek için bu üç bilgiyi doldurmamız gerekir. İstenen diğer iki bilgi olan özel plaka numarası ve vergi kimlik numarası da gerekli olan durumlarda girilebilir. Bilgileri doldurduğumuzda karşımıza çıkan, Motorlu Taşıtlar Vergisi kısmından vergi borcu ödeme işlemlerini gerçekleştirebiliriz. Bunun için gereken link ise, https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MENU_MTV şeklindedir.

Bunların dışında, E-devlet üzerinden de kişisel şifremizi girerek de vergi borcumuzu öğrenebilmemiz mümkündür. Şifresi olmayan vatandaşlar, şifrelerini PTT aracılığıyla edinebilirler ve E-devlet üzerinden vergi borcu ödeme ya da trafik cezası ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Vergi borcunu zamanında ve düzenli olarak ödemek, hepimizin titizlikle dikkat etmesi gereken bir konu olmalıdır.

Gelir İdaresi Vergi Borcu Öğrenme İçin Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ