Gelir İdaresi Sitesinden Ceza Borcu Sorgulama


Gelir İdaresi Sitesinden Ceza Borcu Sorgulama: Yasalar tarafından belirlenen kuralların ihlali sonucu araçların belirli bir bedel ödemesi olarak tanımlanan trafik cezası, son bir yıl içinde maliye bakanlığı tarafından bazı değişikliğe uğramıştır. Yapılan değişikliğe göre, trafik cezası miktarında yaklaşık %10 artış meydana gelmiştir. Trafik cezalarında en çok trafikte alkollü araç kullanımı ile karşılaşılmaktadır. Özel araçlarda alt limit 0,50 promil, diğerlerinde ise 0,20 promil üzerinde alkollü araç kullanıldığı takdirde cezai işlem uygulanmaktadır.

Görevlinin uzattığı cihazın sürücü tarafından kabul edilmemesi durumunda, 2288 TL Trafik İdari Para Cezası uygulanmaktadır. Sürücünün 2 yıl boyunca ehliyetini kullanamaması ve araç kullanmaktan men edilmesi söz konusudur. Trafikte 1,00 promil üzerinde alkollü olduğu tespit edilen kişi, TCK’nin 179’uncu maddesi uyarınca cezai işlem görmektedir. Araç kontrol etme yetisini kaybeder durumdaki sürücünün gerçekleştirdiği kural ihlali nedeniyle iki yıla yakın hapsi gerçekleşebilmektedir.  Bir uyuşturucu maddenin etkisiyle birlikte araç kullanan sürücü hakkında ise 5 yıl ehliyete el konma ve 4119 TL para cezası uygulanmaktadır. Kişi aldığı ceza tutarını, trafik cezası borcu sorgulama plaka ile internetten yapabilmektedir.


Ceza Kanunu’nun birçok maddesinde yapılan açıklamalarda, farklı gerekçelerle kural ihlali yapan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Ceza Kanunu’nun 48. maddesine göre alkollü araç sürmek, 20 ceza puanına ve ceza alma sayısına göre değişik ödeme tutarına sahiptir. Ek olarak, bu cezanın tekrarlanma sayısına göre sürücünün ödemek durumunda kaldığı tutarda değişiklik görülebilmektedir. Bir sürücünün 3’ten fazla ceza alması halinde kişi sürücülükten men edilmektedir. Sürücü belgesi olmadan araç kullanan kişi, Türk Ceza Kanunu’nun 36. Maddesine göre 1609 TL para cezası ödemekle yükümlüdür. Araç başında seyir halindeyken telefonla konuşan kişi, Türk Ceza Kanunu’nun 73. Maddesi gereğince 88 TL para cezasını ödemekle yükümlüdür. Sürücülerin trafikte cezaya tabi tutulduğu diğer koşullar, kamu düzenini bozacak davranışlar, başkalarına zarar veren davranışlardır. Kırmızı ışıkta geçen araç, TCK’nin 47. maddesine göre 189 TL para cezası ve 20 ceza puanına eşdeğerdir.  Emniyet kemerinin takılmaması, kanunun 78. maddesi gereğince 88 TL para cezası ve 15 ceza puanına denk gelmektedir. Muayenesi tam yapılmayan araç kullanımı, kanunun 34. Maddesi gereğince 88TL para cezası ve 10 ceza puanı demektir. Şehir içi ve dışındaki yasal hız limitinin aşılması, 10 ceza puanı ve 189 TL para cezasına denk gelmektedir. Araç park yasağı kuralı ihlal edildiğinde, Ceza Kanunu’nun 59. Maddesi uyarınca 20 ceza puanı ve 88 TL para cezası uygulanmaktadır. Tüm sürücüler, trafik cezası borcu sorgulama plaka ile işlemlerini https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU sitesinden yapabilmektedir.

İnternet Vergi Dairesi Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden gerçekleştirilen trafik cezası borcu sorgulama plaka ile araç bilgilerinin girişi sonucunda gerçekleşmektedir. Buradan araç plaka, TC kimlik numarası bilgileriyle sistemden sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Sorgulama İçin Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ