Araç Muayene Raporu


Araç Muayene Raporu: Araç Muayene Sırasında Aşağıda Yer Alan Aksam, Sistem veya Parçaların Kontrolü Gerçekleştirilir  Taşıt Tanıtımı, Fren Sistemi,  Direksiyon ve Direksiyon Sistemi,  Görüş Özellikleri,  Lambalar, Yansıtıcılar, Elektrik Teçhizatı, Aydınlatma Sistemi,  Dingiller (Tekerlekler), Lastikler, Süspansiyon,  Şasi ve Şasi Bağlantıları,  Zorunlu Ekipmanlar,  Gürültü Kirliliği,  Yolcu Taşıyan Araçlar için İlave Kontroller

Bu Kontroller sonucunda  Aşağıdaki şekilde  Araç Muayene Raporu Hazırlanır. 


Kusursuz: Gerçekleştirilen muayene esnasında araç üzerinde, muayene kapsamı dahilinde herhangi bir kusurun bulunmaması halidir.

Hafif Kusurlu: Gerçekleştirilen muayene esnasında araç üzerinde, muayene kapsamı dahilinde yeniden muayenesine gerek duyulmayan kusurların tespit edilmesi halidir.

Ağır Kusurlu: Gerçekleştirilen muayene esnasında araç üzerinde, muayene kapsamı dahilinde tamirine ihtiyaç duyulacak derecede kusurların tespit edilmesi hali olup aracın muayenesi onaylanamaz. Tespit edilen kusurların giderilmesini müteakip Muayene Tekrarı’na gelinmelidir.

Emniyetsiz: Gerçekleştirilen muayene esnasında araç üzerinde, muayene kapsamı dahilinde can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlike oluşturacak derecede kusurların bulunması hali olup aracın muayenesi onaylanamaz. Tespit edilen kusurların giderilmesini müteakip Muayene Tekrarı’na gelinmelidir. Araç muayenesinden “Emniyetsiz” raporu alan araçlar, TÜVTÜRK tarafından trafik zabıtasına bildirilir.

Gerçekleştirilen muayane sonrasında “Ağır Kusurlu” ya da “Emniyetsiz” olarak değerlendirilen araçlar, kusurlarını gidererek, muayenenin yapıldığı tarihten itibaren 1 aylık süre içerisinde, aynı ildeki araç muayene istasyonlarından birine başvurdukları taktirde, bir defaya mahsus olarak Muayene Tekrarı’nı ücretsiz yaptırabilirler. Tanınan bu 1 aylık süre, ücretsiz Muayene Tekrarı hakkının kullanılması için geçerlidir. “Ağır Kusurlu” veya “Emniyetsiz” olarak değerlendirilmiş tüm araçların, mümkün olan en kısa sürede kusurlarını gidermesi gerekmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ