Online Egm Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme İşlemleri


Online Egm Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme İşlemleri

Motorlu araçların, yasalar tarafından belirlenen kuralları ihlali sonucu belirli bir bedel ödemesi olarak tanımlanan trafik cezası, son bir yıl içinde maliye bakanlığı tarafından bazı değişikliğe uğramıştır. Bu değişikliğe göre, trafik cezası miktarında %10 oranında bir artış meydana gelmiştir.Egm trafik cezası ve sorgulama ve ödemelerde ve  Cezalarda en çok karşılaşılan durum trafikte alkollü araç kullanımıdır. Özel otomobillerde alt limit 0,50 promil, diğerlerinde ise 0,20 promil üzerinde alkollü araç kullanıldığı takdirde cezai işlem uygulanmaktadır.

Buna ek olarak görevlinin uzattığı cihazın sürücü tarafından kabul edilmemesi durumunda, 2288 TL Trafik İdari Para Cezası uygulanmaktadır. Ehliyeti, 2 yıl boyunca işlevsiz hale gelir ve kişi araç kullanmaktan men edilmektedir. Seyir halinde 1,00 promil üzerinde alkollü olduğu tespit edilen sürücü, TCK’nin 179’uncu maddesi uyarınca cezai işlem görmektedir. Kontrol etme yetisini kaybeder durumda olan sürücünün gerçekleştirdiği kural ihlali nedeniyle iki yıla yakın hapsi söz konusu olabilmektedir. Herhangi bir uyuşturucu maddenin etkisiyle birlikte araç kullananlar hakkında ise 5 yıl ehliyete el konma ve 4119 TL para cezası uygulanmaktadır. Kişi aldığı Online Egm Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme İşlemleri takibini internet aracılığıyla yapabilmektedir.


Ceza Kanunu’nun farklı maddelerinde farklı gerekçelerle kural ihlali yapan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Türk Ceza Kanunu’nun 48. maddesine göre alkollü sürüş, 20 ceza puanına ve ceza alma sayısına göre değişik ödeme tutarına sahiptir. Ayrıca bu cezanın tekrarlanma sayısına göre sürücünün ödemek durumunda kaldığı tutarda değişiklik görülmektedir. Bir örnekle sürücünün 3’ten fazla ceza alması halinde kişi araç kullanmaktan men edilmektedir. Ehliyetsiz araç kullanan kişi, Türk Ceza Kanunu’nun 36. Maddesine göre 1609 TL para cezası ödemekle yükümlüdür. Yine trafikteyken telefonla konuşan kişi, Türk Ceza Kanunu’nun 73. Maddesi gereğince 88 TL para cezasını ödemek durumunda kalacaktır.

Trafikte cezaya tabi tutulan diğer koşullar, kamu düzenini bozacak davranışlar, başkalarına zarar veren davranışlar bulunmaktadır. Örneğin aracın kırmızı ışıkta geçmesi, TCK’nin 47. maddesine göre 189 TL para cezası ve 20 ceza puanına eşdeğerdir. Sürücünün emniyet kemerini takmaması, 78. madde gereğince 88 TL para cezası ve 15 ceza puanına denk gelmektedir. Muayenesiz araç kullanımı, kanunun 34. Maddesi gereğince 88TL para cezası ve 10 ceza puanı demektir. Yasal hız limitinin aşılması, 10 ceza puanı ve 189 TL para cezasına denk gelmektedir. Araç park yasağı kuralı aşıldığında, Türk Ceza Kanunu’nun 59. Maddesi uyarınca 20 ceza puanı ve 88 TL para cezası uygulanmaktadır. Trafik cezası sorgulama işlemlerini tüm sürücüler   Online Egm Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme İşlemleri http://www.egm.gov.tr/sayfalar/trafik_sorgulari.aspx sitesinden veya gelir idaresi sitesinden yapabilmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden gerçekleştirilen trafik cezası sorgulama işlemleri, kişisel bilgilerin sisteme girişi yapılarak gerçekleşmektedir. İsim, soy isim, TC kimlik numarası ve doğum yılı kısmı siteden doldurularak sistemden sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Sorgulama İçin Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ