Motorlu taşıtlar vergisi sorgulamaları


Motorlu taşıtlar vergisi sorgulamaları

Eskisi  gibi trafik şubeye gitmeye gerek kalmayan web siteleri sayesinde yapılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle artık web siteleri çoğalmıştır. Çoğalan web siteleri sayesinde sorgulama yapabileceğiniz oldukça çok uygulama mevcuttur. Fakat her sitenin güvenilir olup olmayacağının bilinmemesi nedeniyle resmi web siteleri tarafından trafik cezası ve motorlu taşıtlar vergisi sorgulamaları güvenle yapılmaktadır.

Motorlu taşıtlar vergisi her taşıta göre değişmektedir. Aracın modeli, yaşı ve silindir hacmine göre vergi usullerine göre tutarlar belirlenmektedir. Ticari araçlar, şahsi araçlar, yolcu taşıtları, yük taşıtları cinslerine modellerine göre işleme tabi tutulmaktadır. Bunun yanı sıra otobüs ve kamyonet gibi büyük araçların ağırlıkları da taşıtlar vergisinin belirlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Yılın belirli dönemlerinde taksitler halinde ödenen motorlu taşıtlar vergisi ödenmediğinde taşıtların fenni muayenesi yapılmamaktadır. Fenni muayenesi yapılmayan bir araç ta trafiğe çıkamamaktadır. Trafiğe çıktığında ola ki trafik polislerince araç kontrollerinin yapıldığını düşünürsek araç rehin alınmaktadır. Birikmiş motorlu taşıtlar vergisi, fenni muayene masrafları ve aracın rehin olarak konulduğu otopark ücretleri toplanınca oldukça fazla tutarlara ulaşmaktadır.


Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web siteleri sayesinde ceza borcu ve MTV sorguları güvenle yapılmaktadır. Web sitesinin linki aşağıdadır.

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU

 

Sürücülerin zor durumlara düşmemesi için yapmaları gereken motorlu taşıtlar vergilerini zamanında ödemeleri gerekmektedir. Zamanında ödenmemiş vergiler yüksek oranlarda faiz uygulamalarıyla oldukça yükselmektedir. Özellikle de taşıtıyla yük taşıyan ya da yolcu taşıyan sürücüler araçlarının periyodik kontrollerini muhakkak zamanında yapmalı ve ödenmesi gereken motorlu yaşıt vergisini zamanında ödemeleridir. Sürekli taşıt üzerinde geceli gündüzlü çalışan taşıt sürücülerine motorlu taşıt vergilerini sorgulayabilecekleri Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesinden istedikleri yerden ve istedikleri saatte sorgulama yapabilmekteler. Motorlu Taşıt vergilerini web sitesi üzerinden güvenli bir şekilde kredi kartıyla ödeyebilir yolda istenmeyen durumların yaşanmasına ve faiz ödemesi yapmak zorunda kalmaz.

Taşıt sürücülerine avantaj sağlayan uygulama sayesinde trafik şubeye ve vergi dairelerine gitmeye gerek kalmadan borçlarını öğrenerek ödeme imkânı bulmuşlardır. Gelişen teknoloji trafik kurallarını hiçe sayan sürücüler için tasarlanmış mobese kameralar sayesinde tespit edilebilmektedir. Özellikle uzak yollarda yük taşıyan ya da şahsi araçlarıyla yolculuk yapan taşıt sürücüleri yoldaki mobese kameraları fark etmeyerek hız sınırını ihlal edebilmekte hatta kırmızı ışıkta beklemeden geçmektedir. İşte bu gibi sürücüleri tespit etmeye yarayan mobese kameraları sayesinde sürücüler nasıl olsa Mobeseler bizi yakalar endişesiyle trafik kurallarına dikkat etmekte ve trafik cezalarında azalmalar meydana gelmektedir.

Biraz dikkat ederek, trafik kurallarına uyarak, hayatımızı ve birçok insanın hayatıyla eş değerde tutarak trafik kazalarını önlemiş ve trafik cezası almamış oluruz. Sağlam, güçlü ve modern bir toplum için trafik kurallarına uyalım.

Sorgulama İçin Tıklayınız

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ